כיצד למשוך ציפורים לגינה

הצפייה בציפורים נותנת סיפוק רב לא רק מהאזנה לשירתן אלא גם מהתבוננות בצורותיהן וצבעיהן ובאורח חייהן. הגן בסמוך לבית יכול להעניק הנאה זו ולעזור לנו למצוא את הרוגע והשקט הפנימי.
הציפורים מועילות לגן גם על ידי אכילת חרקים למיניהם. המחקר הוכיח שזוג ירגזים המקנן פעמיים במשך הקיץ ומגדל 10-13 גוזלים חייב ללקט מעצים ומשיחים קילוגרמים רבים של כנימות, עשים ביצים וזחלים של חרקים קטנים.
אין עלינו לנסות למשוך ציפורים לגינה אם אנו משתמשים בגינה ברעלים. כמו כן לא משנה מה נעשה בגינתנו, אם ישכנו בה אויבי הציפורים (הכוונה בעיקר לחתולים) נתקשה למשוך אליה ציפורים.

משיכת ציפורים לחצר באמצעות מתקני שתייה, האכלה וקינון:
דרך מוצלחת למשוך ציפורי בר לחצר היא להציב מתקני שתייה, האכלה וקינון שישמשו את ציפורי הבר להזנה ולקינון ואז יש סיכוי שהן תבואנה לחצר.
בנושא זה – מספר הערות ל'צפר המתחיל':
– שתייה תחילה. בארצנו הציפורים, לרוב, לא סובלות ממחסור במזון, אבל מים חסרים לעיתים. מתקן שתייה חשוב יותר לציפורים מאשר מתקן האכלה.
– את המתקנים כדאי להציב בחצר או במרפסת, במקום שניתן לצפות בו מבעד החלון, כשהצופה נמצא בתוך הבית. כך הציפורים לא תיראנה אותו ולא תתייראנה ותגענה לשתות, לאכול ולקנן ויהיה ניתן להתענג מההסתכלות בהן תוך ישיבה על כורסה בתוך הבית.
– מיקום הצבת המתקנים צריך להיות כזה שהחתולים לא יגיעו אליו, שכן החתולים מניסים את הציפורים.
– יש לקחת בחשבון שלוקח זמן, לעיתים אף מספר שבועות עד שהציפורים לומדות לזהות את המתקנים השונים וניגשות אליהם. קרה גם שהציפורים לא ניגשו בכלל, לרוב, כנראה, בגלל נוכחות חתולים.
– במידה ורוצים שהציפורים תגענה באופן קבוע יש להתמיד ולמלא את מתקני השתייה וההאכלה במים ומזון טרי.
– ציפורים מסוימות אוהבות מאד לעשות לעצמן אמבטיית חול או עפר יבש. כדאי להשאיר בחצר פינה של חול יבש או עפר דק, במקום שהוא שטוף שמש.

מתקני שתיה

בריכה לציפורים
בריכה רדודה, או שחלקה רדוד כך שמתאפשרת גישה לציפורים שרוצות לעמוד על גדת המים ולשתות. רצוי לשים במים דגי גמבוזיה כדי למנוע יתושים.

מתקן שתייה ואמבטיה לציפורים
מתקן הבנוי מצלחת גדולה ולא עמוקה (כמו תחתית של עציץ גדול) שאליה נכנסת טפטפת מים שממלאה אותה במשך היום. המתקן יכול להיות מוגבה למנוע גישה לחתולים .

מתקני האכלה

כאמור, לכל ציפור מזון ייחודי אותו היא מוצאת בטבע, בצמחים ובקרקע. ניתן לספק לציפורים מזון ושתייה וכך למשוך אותן להגיע לחצר הבית .

מגש האכלה
משטח בגודל של כ40X50 ס"מ (יכול להיות גם קטן יותר או גדול יותר) מוגבה על גבי עמוד, או תלוי בגובה של כ- 1.5 מטר וניתן להניח עליו פירות, ירקות שאריות לחם, תערובת עופות וכד'. המתקן מחופה בגגון שמצל עליו ומגן מפני גשם.

מחרוזת פירות או סלסילת רשת לפירות
סלסילה מרשת של חורים בקוטר של כ 1 ס"מ שתלויה על גבי עץ ובה ניתן להניח פירות.

מחרוזת בוטנים
בוטנים לא מקולפים מושחלים על גבי חוט ברזל דק או חבל ו..תולים..

"פשטידת אצטרובל"
אפשר להכין "פשטידת זרעים" מבצק שומני או מרגרינה או חמאת בוטנים ביחד עם גרעיני חמניות ובוטנים גרוסים בבלנדר. את כל זה לדחוס לתוך הרווחים בין עלעלי אצטרובל ולתלות.

תיבות קינון

לכל ציפור קן ייחודי. ישנן ציפורים הבונות סלסילות קינון (צופית פשוש), ישנן הבונות קן בצורת הקערית הקטנה המוכרת (בולבול, שחרור, חוחית), ישנן הבונות קן מזרדים בודדים כגון הצוצלת או התור וישנן כאלו החופרות גומות הטלה בקרקע.
קבוצת ציפורים נוספת היא קבוצת הציפורים המקננות בחורים. הקבוצה הזאת מעניינת אותנו מכיוון שלקבוצה זאת אנחנו יכולים לבנות תיבות הטלה שידמו את חורי הקינון.
לכל הקבוצות האחרות לא ניתן לבנות תיבות קינון.
את תיבת הקינון נבנה מעץ או מחומרים אחרים.
מיקום התיבה יכול להיות על גבי גזע עץ או על גבי קיר חיצוני של הבית, לפי סוג הציפור. גם גובה המיקום חשוב, וכמובן חשוב שהמיקום לא יהיה במקום שמגיעים אליו החתולים. חשוב למקם את התיבות כך שהן תהיינה בצל ולא תחת קרינה ישירה של השמש בצהרי היום. רצוי שפתח התיבה יפנה לכיוון צפון מזרח וכך תמנע גם קרינת שמש ישירה בשעות החמות וגם כניסת גשמים לתיבה.
כדאי שהגובה מהחור עד תחתית התיבה יהיה לפחות 30 ס"מ כדי למנוע טריפה על ידי עורבים ועורבנים.

* מתוך אתר המרכז לטיפוח ציפורי הבית בחצר.

נגישות
Search
Generic filters