עשרת הדברות לגידול צמחי בית

הנחיות לגידול נכון של צמחי בית

1. אור-
הצמח זקוק לאור מלא, אך ללא קרינת שמש ישירה. ככל שהצמח יהיהקרוב יותר אל מקור האור (חלון, מרפסת מוצלת) בהתאם לכך הוא יגדל טוב יותר. צמחים בעלי עלווה מגוונת זקוקים לכמות אור גדולה מאשר צמחים בעלי עלווה ירוקה.

2. השקייה-
רוב צמחי הבית סובלים מיתר השקיה וחוסר אוורור של המצע בו הם גדלים. חשוב לדעת את הדרישות הספציפיות של כל צמח וצמח, אך רוב צמחי הבית אוהבים השקיות גדושות (המים יוצאים מחור הניקוז של המיכל בו הם גדלים) אך לעיתים רחוקות יותר. חשוב ביותר לא לתת לצמח לשאוב בחזרה את המים העודפים אלא לשפוך אותם, כך מונעים את המלחת הצמח (כתמים חומים על שולי העלווה) וכושר עמידתו למחלות ומזיקים גבוה יותר.

3. דישון-
כל צמחי הבית זקוקים לדישון סדיר, מאחר והם גדלים במצע מיוחד, קיימים היום בשוק דשנים איטיי תמס (מתפרקים לאט) הניתנים אחת למספר חודשים או דישון נוזלי הניתן אחת למספר ימים ולפעול עפ"י הוראות היצרנים.

4. מצע-
מצע השתילה צריך להיות נקי, מאוורר ומדושן. לא רצוי להשתמש פעם נוספת במצע שכבר גדלו בו צמחים שמתו, אין לערבב מצעים מסוגים שונים.

5. מחלות ומזיקים-
כל צמח שנתקף במזיק או המחלה יש לבודדו משאר הצמחים, יש לזהות את הפגיעה ולטפל במהירות. שיפור תנאי המחיה של הצמח יכולים לצמצם חלק מהבעיות. כדאי להתייעץ במשתלה עם בעל מקצוע לגבי סוג הטיפול. יש לפעול על- פי הוראות היצרן, אין לרסס במקום סוגר.

6. גיזום וניקיון-
יש לנקות את עלוות הצמח (לצורך הטמעה)- ישנם צמחים הרגישים לריסוס בחומרים מבריקי עלים, לכן כדאי להתייעץ עם בעל מקצוע במשתלה, יש להוריד עלווה ועלים יבשים או פגועים

7. אויר וטמפרטורה-
צמחים זקוקים לתנועת אויר, אוורור אך לא רוח פרצים. אין להציב צמח בחדר סגור שלא בשימוש. צמחי בית רגישים לתנודות טמפרטורה חדות או רבות. אין לשנות את מיקום הצמח שלא לצורך אך יש לשנות את מיקומו על מנת לשפר את תנאי גידולו.

8. לחות-
צמחי הבית אוהבים לחות, טוב לרססם במים מזוקקים או מים מינרלים מידי מספר ימים בקיץ.

9. צירוף צמחים ביחד-
התאמתם הוא לא רק ע"פ מרקם העלווה וצבעם, אלא במיוחד ע,פ צריכת המים הדומה שלהם.

10. העתקה-
כל הצמחים זקוקים להעברה לפחות פעם בשנה למיכל גדול יותר, יש צמחים הזקוקים להעברה פעם בשנתיים או שלוש ובכך עוזרים למערכת השורשים להתפתח. בהזדמנות זו מחליפים את המצע שעם מהזמן התרוקן מחומרי הזנה, התמלא במלחים והתהדק.

*טיפ-
הצמחים הטובים ביותר לגידול בבית הם גם הצמחים המוכרים והפשוטים לכן בחירה נכונה היא המפתח להצלחה. אנא התייעץ עם בעל מקצוע במשתלה. לגבי עמידות וחוזק הצמח. ולא פחות חשוב יידע אותו על תנאי הגידול בו הצמח יגדל בהמשך.

בהצלחה-
צוות משתלות גבעת ברנר

צמחי בית
צמחי בית

נגישות
Search
Generic filters